سخن روز /
نشست صمیمی معاون توسعه تعاونی ها، تشکل ها و نظام های بهره برداری با رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان
1398/03/02

نظام بهره برداری تعاون روستایی استان با تشکیل 23 تعاونی تولید از استان های پیشرو است.

 

به گزارش روابط عمومی مدیریت تعاون روستایی استان روز چهارشنبه یکم خرداد ماه سال جاری، دکتر عبدالرضا مسلمی معاون توسعه تشکل ها، تعاونی و نظام های بهره برداری سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران ضمن سفر به ارومیه، در نشست مشترکی با حضور مهندس رسول جلیلی رئیس سازمان جهاد کشاورزی، مدیر و جمعی از مسئولین تعاون روستایی آذربایجان غربی در دفتر مدیر عامل اتحادیه تعاونی روستایی استان شرکت نمود.

در این نشست شهریار حیدری مدیر تعاون روستایی ضمن ارائه خلاصه ای از عملکرد نظام بهره برداری استان اظهار داشت: در راستای اجرای طرح آبیاری و زهکشی غرب و شمالغرب کشور، نظام بهره برداری تعاون روستایی استان با تشکیل 23 تعاون تولید از استان های پیشرو است.

وی با اشاره به تشکیل اولین جلسه شورای ماده 17 در فروردین ماه سال جاری گفت: از 220 هکتار طرح آبیاری و زهکشی غرب و شمالغرب کشور، 61 هزار هکتار آن در استان آذربایجان غربی اجرا می شود که سطح قابل ملاحظه ای است و تلاش سازمان معطوف به انتخاب مدیران عامل اصلح و توانمند برای تعاونی های نوبنیاد تولید بوده که در این راستا تمامی مدیران عامل این تعاونی ها از طریق آزمون کتبی و مصاحبه شفاهی و همگیاز فارق التحصیلان دانشگاهی و رشته های مرتبط در حوزه کشاورزی و آبیاری است. انتخاب شده اند.

 عبدالرضا مسلمی معاون توسعه تعاونی ها، تشکل ها و نظام های بهره برداری سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران ضمن ابراز خرسندی از حضور در استان آذربایجان غربی یادآور شد: این استان به لحاظ ظرفیت و قابلیت تولید انواع محصولات کشاورزی، داشتن مرزهای مشترک  با سه کشور، هم به لحاظ امنیت ملی و هم از جهت واردات و صادرات محصولات کشاورزی دارای جایگاه ویژه ای در منطقه است.

وی ضمن اشاره به نقش ارزشمند تعاونی های تولیددر ارائه خدمات به بهره برداران و حفاظت از منابع آب و خاک و پایداری محیط زیست، در ارتباط با کسب رتبه نخست نظام بهره برداری استان در ارزیابی عملکرد سال 97 گفت: با توجه به گزارشات واصله سرعت عمل و کیفیت کار در زمینه اجرای طرح آبیاری و زهکشی غرب و شمالغرب کشور عملکرد این استان مطلوب و قابل تقدیر است.

معاون توسعه تعاونی ها، تشکل ها و نظام های بهره برداری با توجه به قدمت بیش از 50 ساله شبکه تعاون روستایی کشور تصریح کرد: رویکرد اخیر سازمان مرکزی تعاون روستایی، نوسازی شبکه تعاونی های روستایی و اتحادیه ها و ایجاد نهاد های نو بنیاد است و بررسی ها نشان داده که اگر نوسازی و بازسازی در شبکه تعاونی ها صورت نگیرد موجبات حذف این تعاونی ها فراهم می گرددکه با توجه به ظرفیت این تعاونی ها و ارتباط مستقیم آن ها با بهره برداران می تواند برای بخش کشاورزی تبعات منفی داشته باشد.

 وی در ادامه گفت: شبکه تعاون روستایی به لحاظ ساختار و شکل در خاورمیانه بی نظیر است و این شبکه قابلیت ارائه انواع مختلف خدمات در حوزه های مختلف کشاورزی از جمله در حوزه دامداری، طیور، باغداری، زنبور داری و... را دارد و و  و از جمله این نهاد های نو بنیاد، فدراسیون صنایع غذایی، زنجیره های محصولاتی مثل سیب و خرما و اتحادیه گیاهان دارویی است.

مسلمی اظهار داشت گیاهان دارویی جز هشت گیاهی است که وزیر جهاد کشاورزی بر زنجیره سازی آن تاکید داشته و در این راستا سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران اقدام به تشکیل اتحادیه ملی گیاهان دارویی نموده است و اگر کشاورزی استان آذربایجان غربی ظرفیت و استعداد کشت و پرورش این گیاهان را داشته باشد سازمان مرکزی از اجرای این طرح ها حمایت خواهد نمود.

وی با اشاره به تامین نهاده ها به خصوص در مورد نهاده های مربوط به طیور گفت: این نهاده ها تا پایان مهرماه تامین گردیده است و هیچ نگرانی در زمینه کمبود آن وجود ندارد و مشکل اصلی در مورد نحوه توزیع درست این نهاده هاست که در واقع بایستی ساختار اتحادیه مرغداران در این زمینه نظام مند و ساماندهی شود و اولین قدم برای نوسازی اصلاح آیین نامه ها، دستورالعمل ها است و در این راستا حذف برخی از تعاونی های غیر فعال یا بهبود شرایط برای بازسازی تعاونی های نیمه فعال در دستور کار این سازمان قرار گرفته است.

رسول جلیلی رئیس سازمان تعاون روستایی استان در این نشست ضمن تبین وظایف سازمان در مورد نظام بهره برداری اظهار نمود: اساسی ترین مشکل کشاورزی امروز ایران، نظام بهره برداری خرده دهقانی است که در این استان بیشتر نمود پیدا کرده و می توان با ایجاد تشکل ها،  بهره برداران منطقه را با هم هماهنگ و همسو نمود و از توانمندی ها و ظرفیت های این تشکل ها برای تولید و عرضه محصولات در بازارهای داخلی و خارجی بهره برد.

وی ضمن لزوم تشکیل جلسات مشترک ما بین تعاون روستایی و جهاد کشاورزی استان در خصوص نظام های بهره برداری اظهار نمود: در صورت کمبود نیروی انسانی و متخصص در حوزه نظام های بهره برداری، سازمان جهاد کشاورزی استان آمادگی دارد تا این کمبود نیرو را تامین نماید.

جلیلی با اشاره به کشاورزی بودن استان اعلام نمود: هدف فعالین در بخش کشاورزی استان باید افزایش راندمان تولید ، درآمد کشاورزان، حفظ محیط زیست و احیاء دریاچه ارومیه باشد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی افزود: مشکل دیگر در حوزه کشاورزی استان بازاریابی و بازار رسانی محصولات کشاورزی است که در این راستا با توسعه شبکه اطلاع رسانی بازار و به روز رسانی اطلاعات اتحادیه ها کارهای بزرگ را می توان به سر انجام رساند و در این مورد می توان از تجارب سایر کشورهای موفق در این زمینه بهره برد.


تعداد مشاهده خبر31 بار
تصاویر مرتبط


RatingTitle
:0 :0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
Powered by DorsaPortal