سخن روز /
پیش‌بینی خرید هشت هزار تن کلزا دراستان آذربایجان غربی
خرید تضمینی کلزا در استان آذربایجان غربی آغاز شد
1399/04/04

مدیر سازمان تعاون روستایی استان آذربایجان غربی گفت : خرید تضمینی دانه روغنی کلزا از تاریخ 1/4/99 تا 31/5/99 در هفت مرکز اصلی و سه مرکز فرعی طبق دستورالعمل های اعلامی سازمان شروع شد

شهریار حیدری با بیان اینکه براساس اعلام سازمان جهاد کشاورزی استان پیش بینی می شود مقدار هشت هزار تن در آذربایجان غربی از سطح 3324 هکتار برداشت شود ، قیمت خرید تضمینی هر کیلو دانه روغنی کلزا از قرار 46602 ریال اعلام کرد.

حیدری افزود : با توجه به سیاستهای دولت در حمایت از محصولات استراتژیک و حمایت از کشاورزان نرخ خرید تضمینی دانه روغنی کلزا 35 درصد نسبت به سال 98 افزایش داده شده است.

شهرستان پلدشت با بیشترین سطح کشت کلزا در استان آذربایجان غربی حدود 48 درصد از سهم تولیدی استان را بخود اختصاص داده است .

مدیر سازمان تعاون روستایی استان آذربایجان غربی گفت : دانه روغنی کلزا در هفت مرکز اصلی شهرستانهای پلدشت ، خوی ، نقده ، پیرانشهر ، میاندوآب ، بوکان ، شاهین دژ و سه مرکز فرعی شهرستانهای ارومیه ، سلماس ، مهاباد از کشاورزان خریداری می شود.

حیدری گفت : کلزا از جمله محصولات مهم استراتژیک به شمار می رود که در سال های اخیر کشت و تولید آن مورد توجه جدی مسوولان قرار گرفته اما هنوز جایگاه خود را جهت بهبود الگوی کشت در بین کشاورزان پیدا نکرده است؛ محصولی راهبردی که می تواند در حل مشکلات اقتصاد مادر آذربایجان غربی / کشاورزی / و کاهش مصرف آب نقش آفرین باشد.

وی اضافه کرد : کشت کلزا که از سالیان دور گذشته در کشورهای اروپایی رواج داشته تنها چند سالی است که به صورت گسترده در ایران و آذربایجان غربی کشت می شود و کارشناسان معتقدند که کشت آن در مدت زمان کوتاهی در این استان مستعد توسعه می یابد. کشاورزان با توجه به خشکسالی های پی در پی، کمبود آب و تغییر شرایط اقلیمی باید به سمت کشت های استراتژیک با آب بری کم حرکت کنند که یکی از این محصولات دانه های روغنی از جمله کلزاست.

پیگیری برای وصول مطالبات کشاورزان در حوزه خرید تضمینی را از دغدغه های سازمان تعاون روستایی استان آذربایجان غربی دانست و گفت: حمایت از تولیدکنندگان بخش کشاورزی ازجمله سیاست‌های مهم این سازمان در سال جاری است.

تعداد مشاهده خبر360 بار
تصاویر مرتبط


  RatingTitle
  :3 :2
  مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

  ارسال نظرات
  نام
  آدرس پست الکترونیکی شما
  شماره تلفن
  توضیحات
  خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
  کد امنیت
  Powered by DorsaPortal